Sprawdź pogodę dla:

Obchody Święta Pułaskiego w Krynicy-Zdroju

Po raz ósmy w Krynicy-Zdroju odbyły się obchody „Święta Kazimierza Pułaskiego”. W uroczystościach pod kopcem Pułaskiego w Krynicy-Zdroju wraz z Dariuszem Reśko Burmistrzem Krynicy-Zdroju udział wziął udział Piotr Szyszka Komendant Straży Miejskiej w Krynicy-Zdroju.

Tło historyczne W końcu XVIII w. Rzeczpospolita, pomiędzy drapieżnymi sąsiadami – Rosją a Prusami, osłabiona finansowo, ze słabą armią, chyliła się ku upadkowi. Wybór na królewski tron dawnego faworyta carycy, Stanisława Poniatowskiego, miał być gwarantem uległości elekta wobec rosyjskich interesów w Polsce. Wojska rosyjskie przemieszczały się swobodnie poprzez cały kraj, traktując Polskę jak własny folwark. Żądania carycy Katarzyny II, dotyczące zrównania praw mniejszości religijnych z katolicką większością, oraz wywiezienie nieposłusznych polskich senatorów w głąb Rosji, wywołały wielkie oburzenie polskiego narodu. Z końcem lutego 1768 roku do miasta Bar na Podolu zdążali ochotnicy i zbuntowane oddziały koronne.

W tamtejszym klasztorze karmelitańskim 29 lutego 1768 r. szlachta spisała akt konfederacji w obronie wiary i wolności. Walka o zachowanie niepodległości stała się obowiązkiem religijnym, a nadzieją na zwycięstwo w tej walce Boża Opatrzność. Wśród pierwszych konfederatów znaleźli się Kazimierz Pułaski. Przygraniczne położenie Sądecczyzny w tym przede wszystkim obszar tzw. klucza muszyńskiego spowodowało, iż ziemie te stanowiły ważny militarnie i politycznie teren stacjonowania konfederatów. 30 czerwca 1768 r.

Sądecczyzna przystąpiła do konfederacji aktem podpisanym w Piwnicznej. Wiosną 1769 r. konfederaci skupieni byli w umocnionym obozie u stóp wzniesienia Jawor, nad wsią Muszynka. Powierzchnia obozu wynosi około 8,4 ha i mogło tam stacjonować około 4000 żołnierzy. Widoczne do dzisiaj ślady wskazują, że obóz otoczono ziemnym wałem obronnym wysokości do 2 m, rowem, oraz sztucznym, również ziemnym stokiem, być może wzmocnionym drewnem. W linii umocnień znajdowało się stanowisko artyleryjskie.

Wojska obozujące otrzymały własny regulamin i określone reguły walki. Z tego obozu marszałkowie konfederacji w Małopolsce wydawali między innymi odezwy do ziem i ludności województwa krakowskiego. W obozie nad Muszynką podpisano akty konfederacji ziem Księstwa Zatorskiego, Oświęcimskiego, ziemi sanockiej i województwa sandomierskiego. Był czas gdzie równocześnie przebywało tu 5 marszałków konfederacji.

Pozostałe informacje

 • Eleganckie chusteczki

  Eleganckie zielone chusteczki materiałowe dla Myśliwego

  Czytaj teraz

 • Kubek termiczny Avex Recharge 500ml Black Matt - amerykańska wersja

  Kubek termiczny Avex Recharge. Próżniowa technologia ścianek utrzymuje ciepło przez 7h i zimno ...

  Czytaj teraz

 • Hurom Krynica-Zdrój

  Najnowszy model pionowej wyciskarki Hurom to w 100 procentach zdrowie i Krynica-Zdrój, ...

  Czytaj teraz

 • 3,5 mln zł dofinansowania unijnego na Ogrody Żywiołów!

  Gmina Krynica-Zdrój otrzymała gwarancję dofinansowania unijnego projektu pod nazwą "Ogrody ...

  Czytaj teraz

 • Dariusz Reśko nagrodzony Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego

  22 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego w Branżowej Szkole I Stopnia w Krynicy-Zdroju Izby ...

  Czytaj teraz

 • "Przy Źródle" - obchody 225-lecia Uzdrowiska - 27 października 2018r.

  Program obchodów: 1. 11:00 - Msza Święta dziękczynna w Kościele Zdrojowym PW. Wniebowzięcia NMP ...

  Czytaj teraz