Sprawdź pogodę dla:

Obchody Święta Pułaskiego w Krynicy-Zdroju

Po raz ósmy w Krynicy-Zdroju odbyły się obchody „Święta Kazimierza Pułaskiego”. W uroczystościach pod kopcem Pułaskiego w Krynicy-Zdroju wraz z Dariuszem Reśko Burmistrzem Krynicy-Zdroju udział wziął udział Piotr Szyszka Komendant Straży Miejskiej w Krynicy-Zdroju.

Tło historyczne W końcu XVIII w. Rzeczpospolita, pomiędzy drapieżnymi sąsiadami – Rosją a Prusami, osłabiona finansowo, ze słabą armią, chyliła się ku upadkowi. Wybór na królewski tron dawnego faworyta carycy, Stanisława Poniatowskiego, miał być gwarantem uległości elekta wobec rosyjskich interesów w Polsce. Wojska rosyjskie przemieszczały się swobodnie poprzez cały kraj, traktując Polskę jak własny folwark. Żądania carycy Katarzyny II, dotyczące zrównania praw mniejszości religijnych z katolicką większością, oraz wywiezienie nieposłusznych polskich senatorów w głąb Rosji, wywołały wielkie oburzenie polskiego narodu. Z końcem lutego 1768 roku do miasta Bar na Podolu zdążali ochotnicy i zbuntowane oddziały koronne.

W tamtejszym klasztorze karmelitańskim 29 lutego 1768 r. szlachta spisała akt konfederacji w obronie wiary i wolności. Walka o zachowanie niepodległości stała się obowiązkiem religijnym, a nadzieją na zwycięstwo w tej walce Boża Opatrzność. Wśród pierwszych konfederatów znaleźli się Kazimierz Pułaski. Przygraniczne położenie Sądecczyzny w tym przede wszystkim obszar tzw. klucza muszyńskiego spowodowało, iż ziemie te stanowiły ważny militarnie i politycznie teren stacjonowania konfederatów. 30 czerwca 1768 r.

Sądecczyzna przystąpiła do konfederacji aktem podpisanym w Piwnicznej. Wiosną 1769 r. konfederaci skupieni byli w umocnionym obozie u stóp wzniesienia Jawor, nad wsią Muszynka. Powierzchnia obozu wynosi około 8,4 ha i mogło tam stacjonować około 4000 żołnierzy. Widoczne do dzisiaj ślady wskazują, że obóz otoczono ziemnym wałem obronnym wysokości do 2 m, rowem, oraz sztucznym, również ziemnym stokiem, być może wzmocnionym drewnem. W linii umocnień znajdowało się stanowisko artyleryjskie.

Wojska obozujące otrzymały własny regulamin i określone reguły walki. Z tego obozu marszałkowie konfederacji w Małopolsce wydawali między innymi odezwy do ziem i ludności województwa krakowskiego. W obozie nad Muszynką podpisano akty konfederacji ziem Księstwa Zatorskiego, Oświęcimskiego, ziemi sanockiej i województwa sandomierskiego. Był czas gdzie równocześnie przebywało tu 5 marszałków konfederacji.

Pozostałe informacje

 • 7 powodów, dla których nie należy ignorować krzywych zębów

  Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów ...

  Czytaj teraz

 • Sportowy Koncert Charytatywny w Krynicy-Zdrój

  Wielkie wydarzenie na tle sportowym zostało zorganizowane w Krynicy-Zdrój, którego celem była ...

  Czytaj teraz

 • Pracowita i niebezpieczna zima w Beskidzie Sądeckim

  W tym roku zima daje się we znaki nie tylko drogowcom. Znacznie więcej pracy mają również ...

  Czytaj teraz

 • Błonnik pokarmowy - gdzie możemy go znaleźć i czemu warto go szukać?

  Błonnik pokarmowy, zwany także włóknem pokarmowym, stanowi nietrawione przez układ pokarmowy ...

  Czytaj teraz

 • Białko w diecie sportowców na diecie wegańskiej

  Dieta wegańska opiera się wyłącznie na produktach roślinnych. Weganie nie spożywają mięsa, ryb ...

  Czytaj teraz

 • Jedz na zdrowie

  Zapraszamy do zapoznania się z tekstami opracowanymi przez dietetyków z Polskiego Towarzystwa ...

  Czytaj teraz