Sprawdź pogodę dla:

Tylickie SYNAPSY

Okopów nie ma, ale i tak jest fajnie!

W Tyliczu trwają zajęcia w ramach programu SYNAPSY z Małopolskiego Instytutu Kultury. Każdy z uczestników znalazł coś dla siebie. Teatr, animacja, montaż, fotografia – to tylko delikatny zarys pracy podczas warsztatów.

Dziewczyny z grupy teatralnej przygotowują pod okiem instruktora przedstawienie o Orynie – legendarnej czarownicy, która została skazana na karę śmierci. Z oryginalnymi aktami sądowymi dotyczącymi jej sprawy, można się dzisiaj zapoznać w Muzeum Dziejów Tylicza. Tam też uczestnicy zajęć zapoznali się z historią miasteczka. Podczas lekcji muzealnych młodzi Tyliczanie poznali dawne stroje ludowe, miejsca stacjonowania Konfederatów Barskich, zwyczaje weselne sprzed 500 lat, dawne przedmioty używane w gospodarstwach i pierwszych warsztatach, a także artykuły codziennego użytku z czasów PRL. 

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników zajęć fotograficznych cieszyły się eksponaty pierwszych lustrzanek. Grupa fotograficzna ma się już czym pochwalić, mają już bowiem za sobą dwie sesje zdjęciowe. Pod wrażeniem ich prac jest sam instruktor, który przyznał się, że nie spodziewał się takich efektów po kilku zajęciach. Jak sam podsumował: nikt z uczestników zajęć nie miał pojęcia, co to jest czas naświetlania, ogniskowa, głębia, czy nawet jak dobrze ustawić ostrość zdjęcia, a teraz ich prace w niczym nie odstępują od prac wysyłanych na największe konkursy fotograficzne. Obecnie wybrane prace tylickich młodych fotografów czekają już na wydruk i każdy, kto będzie chciał przekonać się o ich jakości, będzie mógł podziwiać je na wystawie kończącej projekt. 

Nie próżnuje też grupa animacyjna, która przy pomocy koleżanki z zajęć fotograficznych stworzyła animację przedstawiającą legendę o Ornawie.

 

 

Najtrudniejszy moment czeka grupę montażową, która po zapoznaniu się z różnymi programami, wykorzysta efekty pracy pozostałych grup jako materiały do reportażu o Tyliczu.

I tak młodzi Tyliczanie pokażą wszystkim, że w Tyliczu może i nawet okopów nie ma, ale… i tak jest fajnie! 

Zobacz galerie zdjęć

Sprawdź najnowsze informacje o projekcie na Facebook

Pozostałe informacje

 • Jaką wodę wybrać dla siebie i swojej rodziny?

  Woda stanowi najlepszy napój dla całej rodziny. Nie wnosi do diety zbędnych kalorii, tak jak ...

  Czytaj teraz

 • Co kolor języka mówi o twoim zdrowiu?

  Język jest niezbędny do mówienia, jedzenia czy odczuwania smaku. Co więcej, jego wygląd np. ...

  Czytaj teraz

 • Spodnie Direct Alpine Yuka black/red

  Damskie spodnie sportowe. Wygodny materiał typu stretch. Regulowane: pas biodrowy i klamra. ...

  Czytaj teraz

 • Moda

  Modne produkty

  Czytaj teraz

 • Rower dziecięcy Wheeler Junior 180 Girl

  Doskonały prezent, rower dziecięcy Wheeler Junior 180 Girl. Rower posiada gumowe uchwyty ...

  Czytaj teraz

 • Dzieci

  Najlepsze produkty dla dzieci

  Czytaj teraz