Sprawdź pogodę dla:

Synaj #3 – trzeci Synaj diecezji tarnowskiej

Światowe Dni Młodzieży

26 września w Krynicy-Zdroju rozpoczął się dwudniowy SYNAJ diecezji tarnowskiej. Było to trzecie z kolei diecezjalne spotkanie młodzieży, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 r.

Synaj Krynica-Zdrój
fot. krynica-zdroj.org

Krynicki Synaj był wyjątkowy pod wieloma względami. Długo przygotowywany i niezwykle precyzyjnie dopracowany program, w dniu samego wydarzenia musiał zostać zmieniony i dostosowany do nowych warunków – złej pogody i niespodziewanie dużej ilości uczestników. Ulewny deszcz nie pozwolił na przeprowadzenie Ceremonii Otwarcia przed Halą lodowiskową, ale zmusił do wejścia na taflę lodu. Zebrana młodzież zgromadzona na trybunach lodowiska wysłuchała przemówień Księdza Dziekana Bogusława Skotarka, dr Dariusza Reśko - Burmistrza Krynicy-Zdroju, ks. Pawła Górskiego – Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży oraz szefa Diecezjalnego Komitetu Światowych Dni Młodzieży, a także ks. Andrzeja Faron – okręgowego prefekta młodzieży. Po uroczystym odśpiewaniu hymnów Polski i Światowych Dni Młodzieży oraz wprowadzeniu flagi narodowej, krzyża i znaków Światowych Dni Młodzieży wraz z relikwiami, młodzież wyruszyła w pochodzie ulicami miasta na Górę Parkową.

Synaj Krynica-Zdrój
fot. krynica-zdroj.org

Na szczycie Góry Parkowej zaplanowana była Msza Święta, jednak ze względu na nieustający deszcz, młodzież na Górze Parkowej pod przewodnictwem ks. Piotra Adamczyka symbolicznie odnowiła swoje przymierze z Bogiem. Na znak odnowionego Przymierza, młodzież wrzuciła do kamiennych tablic kamienie z wypisanymi swoimi imionami. Kamienie zostały wcześniej odpowiednio przygotowane przez grupę młodzieżową z Krynicy i stanowiły jeden z elementów pakietu, jaki otrzymywał każdy z uczestników spotkania.Eucharystię przeniesiono do Pijalni Głównej.

Synaj Krynica-Zdrój
fot. krynica-zdroj.org

Kiedy Pijalnia zaczęła wypełniać się przemokniętymi, ale radosnymi młodymi ludźmi, a scena, na której odbywają się duże koncerty zamieniła się w ołtarz, dla wielu gości i kuracjuszy było to niezwykłe świadectwo wiary. Jeden z uczestników zapytany o to, dlaczego tu jest, mimo tak złych warunków pogodowych i trudu z dojazdem, odpowiedział, że „nikt z młodzieży nie przyjechał do Krynicy, żeby się opalać, ale po to, aby spotkać się z Bogiem”. I tak blisko 4,5 tysiąca młodych ludzi zgromadzonych w Pijalni Głównej doświadczyło prawdziwego zdroju łaski i Bożej miłości. Po Komunii Świętej, kiedy schola zaczęła śpiewać na dziękczynienie pieśń „Radujmy się, weselmy się”, wszyscy zgromadzeni wstali, aby śpiewem i oklaskami chwalić Pana. Po zakończonej Eucharystii i posiłku w Pijalni wystąpił zespół Propaganda Dei. Mimo opóźnionego występu z racji zmian w programie i konieczności powrotu muzyków do Szczecina, zespół na prośby młodzieży kilkakrotnie bisował.

Synaj Krynica-Zdrój
fot. krynica-zdroj.org

Pełen atrakcji, ale też trudu dzień zakończył się Wieczorem Uwielbienia w kościele p.w. św. Antoniego. Następnego dnia, w niedzielę uczestnicy Synaju dali świadectwa w parafiach, w których zostali na nocleg. Mimo wielu przeszkód i problemów, jakie spotkały organizatorów 26 września, Krynicki Synaj przeszedł do historii, jako niezwykłe wydarzenie pełne świadectwa wiary młodych ludzi i dowodów Bożego Miłosierdzia. Dzięki osobom zaangażowanym w organizację tego dnia, odbyły się wszystkie zaplanowane w programie elementy. W imieniu organizatorów oraz 4,5 tysiąca młodych ludzi, pragniemy w sposób szczególny podziękować władzom Uzdrowiska Krynica-Żegiestów za otwartość i gościnność, a także firmom DeeJay & Sound – pana Sławomira Gagatek i DJ Frost – pana Adama Mróz za doskonałe przygotowanie i organizację techniki podczas Mszy Świętej, koncertu i Wieczoru Uwielbienia.

Synaj Krynica-Zdrój
fot. krynica-zdroj.org

Pozostałe informacje

 • Oczyszczacze powietrza dla przedszkoli w Krynicy-Zdroju

  Przedszkola w Gminie Krynica-Zdrój otrzymały oczyszczacze powietrza, urządzenia przekazał ...

  Czytaj teraz

 • W dniach 7-9 września w Krynicy-Zdroju zorganizowano wyjątkowy 9. TAURON Festiwal Biegowy.

  W dniach 7-9 września w Krynicy-Zdroju zorganizowano wyjątkowy 9. TAURON Festiwal Biegowy. ...

  Czytaj teraz

 • Klub narciarski w Krynicy-Zdroju. Nabór dzieci od lat 5

  Klub narciarski w Krynicy-Zdroju. Nabór dzieci od lat 5

  Czytaj teraz

 • Aktualności z Tylicza

  Aktualności z Tylicza

  Czytaj teraz

 • DARE2b MTB Maraton Tylicz - 16 września 2018r.

  Wszystkie osoby zainteresowane kolarstwem górskim zapraszamy na kolejną edycję DARE2b MTB ...

  Czytaj teraz

 • Utrudnienia w ruchu 7 - 9 września 2018r.

  Krynica-Zdrój współorganizatorem 9 Tauron Festiwalu Biegowego 2018 informuje, że w dniach 7-9 ...

  Czytaj teraz